Сдружение Опазваме бългаските светилища посети с дарове и гайдари събора в местността Света Марина, край благоевградското село Сенокос, който се провежда в периода на горещниците. Древното оброчище в подножието на връх Пирин наречено на християнската светица се оличава с причудливи каменни форми, от които е израснал многовековен бор, който е ендемичен вид за региона. Събора се отбелязва със служба на светото място и курбан на близката ливада, където местните играят хора. 

В района на селата Брежани, Сенокос, Мечкул, Ракитна, Полето, Крупник и Кресна се намират многобройни параклиси, наречени на всички православни светии, които в днешно време продължават да са почитани от местните.

Изключително интересен факт за хълмовете на кресненското дефиле е наличието на по три параклиса или оброци за всеки от важните християнски светии – Свети Илия, Света Марина, Света Богородица, Свети Николай, Свети Димитър, Архангел Михаил. Това позволява да се допусне, че от стари времена, районът е своеобразна “света гора”, където прииждат поклонници от всички страни.

Допълнително доказателство е факта, че преди прокарването на пътя през дефилето, от тук е минавал стария път към Беломорието. Пътя на виното, на търговията, път на войната, а вероятно и пътища за поклонение на вярващите.

Централен светилищен обект в района си остава мегалитния комплекс Амина, чието възникване може да се датира на 6 000 години преди новата ера. На мястото, наричано Свети Мина също се провежда събор, на 11 ноември, когато православието почита Светията-Великомъченик.