Екипът на pazimestata.com казва здрасти.
Този текст е само за проба.
В предстоящите публикации на блога на pazimestat.com ще може да откриете разнообразни публикации по интересни теми, които засягат българската история и култура. В скоро време, от категорийната страница на блога (https://pazimestata.com/blog/) ще може да се избират категориите, в които ще се вместват публикациите, и по този начин да ги филтрирате според собствените си интереси.
Подготвяме материали в следните категории:
Български светилища и археология
В тази категория ще представяме различни обекти свързани с българската история и култура, като анализираме техните елементи и детайли, извършвайки информирани предположения за техния смисъл и употреба. Организираната човешка ритуална и стопанска дейност на балканския полуостров се датира от най-ранните периоди на каменната ера. Често пъти, артефакти и други свидетелства от човешка дейност предоставят нужните доказателства и ние ги разглеждаме с интерес.
Български празници и обичаи
Българския традиционен календар е признат от ЮНЕСКО за най-точната система за изчисляване на времето. С него са свързани и почти всички празници и обичаи от българската традиционна култура, като са отбелязвали важните периоди от природния кръговрат. Заменен с летоброенето от църковния православен календар, повечето празници са преминали в него поради тяхната сила, хилядолетна традиция и навиците на народа, а ние искаме да ги представим и интерпретираме.
Събития и интерпретации на българската история
Българската митология е една от най-древните на света – описва явления и събития от зората на съзнателния духовен живот на хората. Историята на българската държава, която се сформира край река Дунав през 7-ми век е най-продължителната в Европа, но историята на балканските народи, се проследява до каменната ера и предпотопните времена. Естествено, това е свързано с постоянни спекулации и опити за преосмисляне, които са интересни за разискване.
Туризъм и безопасност
Основна част от дейността на сдружение Опазваме българските светилища се изразява в посещение на култови, исторически и природни обекти. Поради факта, че повечето от тях са занемарени и не се поддържат от никоя институция, ние споделяме практическия си опит при обхождане, изследване, наблюдение и заснемане на местата, за да се избегнат наранявания и инциденти. По време на нашите организирани, групови посещения, безопасността е на първо място.
Ще качим и снимка от култовото място Беглик таш, край град Приморско, бургаска област, отново за проба.

Беглик таш – Ропотамо е защитена местност, Разположена е главно в крайбрежната зона на община Приморско, заема и малка част от южното крайбрежие на община Созопол.
Създадена е чрез прекатегоризиране на буферната зона на резерват Ропотамо и е обявена на 22 август 2012 г. Има площ 727,9 ha.[1] Попада в територията на 2 защитени зони от екосистемата „Натура 2000“ – Комплекс Ропотамо по директивата за птиците и Ропотамо по директивата за местообитанията. От запад на изток се разделя от резерват Ропотамо на малка северна и дълга южна част. Там се намира природната забележителност Скалните образувания, фиордите и тюленовата пещера в местност Маслен нос.
Беглик таш – Ропотамо / Регистър на защитените територии и защитените зони в България. Изпълнителна агенция по околна среда. 1 ноември 2019 г.
Това е трето подзаглавие където ще публикуваме заключителен абзац за първата ни публикация.
Сдружение Опазваме българските светилища е основано през 2012 година, по закона за юридическите лица с нестопанска цел. Членовете и основателите са специалисти от различни области на културата, които споделят интереса за посещение, популяризиране и опазване на светите и култови места в България. Следете сайта pazimestata.com за новини, публикации и събития. Може да използвате контактната форма на заглавната страница, за повече информация и предложения.
Повече за редакционната политика на сайта може да откриете тук: