Тенгрианството – Древната Вяра, която води до Духовното Пробуждане на Българите

Според вярванията на тенгристите, вътрешната сила на човека се нарича Кут и се предава на хората от боговете, по волята на Тангра. Определени божества (алпи) привеждат Небесния ред в света на хората (Средната земя), като създават човешки герои и взаимодействат с тях. От техните поколения се раждат първите български шамани (колобри), които могат да общуват с духовете и да владеят природните сили. Поради тези способности, шаманската прослойка, или духовенството (Колобърството), се превръща във важен елемент от структурата на държавата и разпредлението на властите. Тяхната функция не е фигурална и консултативна, а са живи проводници между хората и духовния свят. Участват както в държавните съвети на управляващата прослойка (Съвет на Субагите), така и в честванията на празниците, заедно с населението, а също и на бойното поле, на първа линия, за да повдигат духа и да предпазват войните от зли сили. Притежавайки силата Кут тяхната задача е да я разпределят и съхраняват сред общността, чрез конкретни действия, думи, ритуали, включително – окултни практики и алхимия. Посветени в духовните тайни, те могат да общуват с различните проявления на Абсолюта – Тенгри, улавяйки динамиката на космичните и енергийни процеси. Тяхната задача е да направляват народа, за да не се разпилява духовната енергия Кут и да не се попада под влияние на чужди сили или нечисти намерения. Духовенството в тенгрианската традиция (Колобърски съвет) има решаваща функция за съдбата на върховния владетел на държавата (Кана Субиги).

(79) Но царуването на Арбат
също приключило неочаквано:
веднъж Арбат се влюбил
в масгутката Аймак.

(83) Баща й – Чъбък Белек –
бил син на Атрак,
а Атрак бил син
на първия във всичко Алем.

В по-съвременни времена, произведенията за алтайския и якутски шаманизъм също засягат понятието за духовната сила на шамана, но то е приведено в доста по-прагматична или практическа форма – Връзка 1

Какво е Кут? Тайните на Жизнената Сила в Българската Митология

В древнобългарския епос „Сказание за Чулман” понятието „Кут” заема централно място като символ на душата и жизнената сила на човека. Българите вярвали, че владетелите им са директни потомци на боговете, а жизнената им сила се предавала от техните всевишни родители чрез различни мисии, обучения и духовни практики. Впоследствие, чрез наследниците и роднините на владетелите, тази сила се разпределяла сред народа.

За първи път концепцията за духа и душата като Кут се среща в Седма песен на епоса – „За онези, които управлявали след Ат”. В нея се разкрива установяването на институцията на шаманите в структурата на българската държавност. Въпреки лаконичното и абстрактно изложение, от строфите могат да се направят множество изводи за първоначалния вид на това окултно познание в предантичните и антични времена на българската общност.

Към текста на Сказание за Чулман – VII-ма песен – За онези, които управлявали след Ат

(84) Алем вземал пример
от своя баща –
схватливия Джамъртек,
сина на Газан Бирулъ…

(85) За такива като Джамъртек
казват: “На добрия юнак
и 7 професии са му малко!”, –
как да не му подражаваш!

В стиховете става ясно, че енергията Кут се предава по родство, но може и да бъде изгубена от някои наследници по различни причини. Въпреки това онези, които носят в себе си тази енергия и познание, изпълняват важни обществени функции, свързани с опазването на народния дух. Така те се превръщат в аватари на самата богиня-майка на боговете – Умай Бийче. Според българската митология тя е пряк родител на първия български владетел и праотец на българските шамани, описан от Паисий Хилендарски в „История славянобългарска“ като „Асен Велики“, присъстващ в Епоса като Газан Бирулъ. У неговите наследници в различна степен се проявява силата Кут, което им позволява да синхронизират действията си с волята на Умай Бийче.

(86) Знаел Джамъртек тайните
на много камъни и превръщания –
затова подобните нему
народът почнал да нарича “джамъртеки”.

(87) Аймак била се метнала на Джамъртек:
знаела дори как да извади
и скрие душата-кут на онези,
които се бояли да не изгубят своя кут.

В сказанието се загатва, че основната задача на шаманите е да пазят душите на хората от злите сили – както по време на земния им живот, така и след смъртта. Основна цел на нечистите сили е да отклоняват душите от пътя им към Небето, което води до разпиляване на Кут за цялата общност. Провеждайки енергията и съхранявайки духа на хората, шаманите играят ключова роля в опазването и развитието на държавността. Оттук произлиза и концепцията за благородство и възвишеност на определени индивиди в обществото.

kolobar-figuri-1

Изображения на колобър и ритуални сцени върху артефакти и камък.

Подобни вярвания се срещат и в други духовни традиции. В будизма и ритуалите на автохтонните народи на Америка духовниците също се грижат за душите и след смъртта на хората. Древната българска митология позволява по-дълбоко разбиране на принципите, свързани с духовната сила на човека.

Кут в Сравнение с Други Верски Системи, Митологии и Религии

Тенгрианството е древна духовна система, която обожествява природата и небесните сили и почита Тенгри, като Всевишна или абсолютната същност, която разпределя жизнената сила и порядъка във Вселената.

(88) Нали навсякъде нечистите се стараели
да купят или откраднат кута,
за да поробят човека
и да станат по-силни.

Християнското Виждане за Духовната Сила и Неговата Роля

Значението на духовната сила у човека намира отражение и в християнската концепция за Светия Дух. Той е централен елемент от триедината същност на Всевишния – Бог Отец, Бог Син и Светия Дух. След смъртта, духовете, освободени от материалните окови на тялото се завръща при Отеца, за вечен живот, но ако душата е била изкусена от нечистите сили, тя може да изпадне в Преизподнята където е подложена на вечни мъчения. От христианството произлиза фразата “да си продадеш душата на Дявола”, което се разбира като един от най-тежките грехове.

Вероятно целта е духовното и окултно знание да бъде инструментализирано в полза на светската власт. Но когато управлението е лишено от духовни познания, това води до постоянна загуба на Кут както у поданиците на държавата, в индивидуален план, така и на обществено-държавно ниво.

За съжаление, това ценно познание често остава забулено в неизвестност поради църковните догми и порядки – Връзка 2

За сметка на това, според тенгрианските норми, образите на боговете и техните отговорности по отношение на душите на хората са заложени като структурирано познание.

(89) Духът на човека без душата
не се издигал до Небето на Тангра,
където Джавъшдар решавал
какво да прави с починалите.

Гръцката Митология и Символиката на Душата и Тялото

Тук може да се открие аналогия с гръцкия мит за Психея и Ерос. Психея символизира човешката душа, която е „омъжена“ за чудовището – човешкото физическо тяло, но накрая открива духа, олицетворен чрез образа на нейния любим – Ерос. Така елините символично представят триединството на човека: дух, душа и тяло, което се съгражда от Афродита, т.е. богинята-майка – Умай Бийке.

Гръцката митология е една от най-ранните репродукции на древните български предания, които смесват сюжети от живота на хората със света на боговете – Връзка 3

Чрез следващия стих се обозначава наличието на две категории в обществото – социална и духовна йерархия, които се проявяват след смъртта на човека. Те присъстват като даденост – по волята на Тангра – вероятно поради родството на първите български, знатни родове с боговете.

(90) Духът на простите хора,
съхранили своя кут,
бил издиган от Чокър
и неговите братя-алпи.

(91) А на духовете на великите хора
се разрешавало да се издигат
към Небето на Тангра
със своите коне.

Душата на обикновения човек не може да се издигне към Небето сама – затова за нея се грижат шаманите и  алпите (боговете), и най-вече алпът Чокър. Негово аватарно проявление в материалния свят е маймуната, която заема почетно място в древния български календар.

Тенгриянското посвещение отива още по-далеч, като описва трансформацията на божеството Чокър във вида на орел, за да изпълнява своите задължения към душите на починалите българи. Ролята на шамана е да подготви ритуално общността и отделните индивиди, за да достигне безпрепятствено душата до небесните владения на Тангра. 

Археологически разкопки на Балканите и в други региони, обитавани от българите, разкриват погребения на хора с конете им. Това е чисто български ритуал, практикуван от най-древни времена, който доказва, че  за българските воини и герои конят не е просто ездитно животно приживе, но и духа му е средство за придвижване и във финия свят, след смъртта. Чрез него, знатните личности достигат до Небето на Тангра. Нивото на техния дух в духовната йерархия е приравнено на боговете.

Следи от подобни практики се откриват на балканите и се датират от античните и пред-антични времена. Те позволяват „тракийските“ племена да се асимилират с българския народ. По-конкретно, етносите, известни като “масагети” и „саки“, обитавали Балканите, и земите около Черно море, са важен етнически субстрат на българската народност.

Кут и Хварната – Сходства с Персийската Митология

В този контекст понятието за духовни сили, или Кут, съответства на разбирането за Хварната, известна още като Божествената Слава (духовната сила) в иранските митологични сюжети. Една от най-ранните цивилизации, която е имала досег с българскте народи е персийската. Отношенията им периодично са преминавали от противоборство в сътрудничество, в зависимост от волята на владетелите им, което е добре проследено в българската митология.

В иранския епос „Шах-наме“ е ясно показано, че славата е сила, която се предава по семейна линия и се проявява чрез тържеството над враговете и благородството сред народа. – Връзка 4

В следващите строфи си проличава дълбокото познание на българите в тайните и процесите на задгробния живот и загадките по пътя на душата.

(92) Този Небесен Път можел
да бъде много опасен –
защото към него можели да проникнат
злите и метежни дивове…

(93) Ако умирал човек,
чийто кут е бил скрит,
Аймак връщала
душата вътре в духа…

Този стих е ясно обяснение на откритите по нашите земи погребални церемонии с богати дарове. На подобни разкрития се попада и при разкопки на гробници в египет. 

Духовният Път на Българите След Смъртта и Египетските Тайни

Вероятно, и в двата случая, става дума за знатни личности, посветени в тайните на Долната земя (задгробния живот), които могат да навигират в отвъдното без пряката помощ на боговете. Накитите са атрибути, които им служат по пътя, а другите предмети са дарове за различните същности, които се срещат при пътуването.

В тези митологични постановки от българския епос откриваме паралели с определени текстове от „Книга на мъртвите“ на древните египтяни. – Връзка 3

kolobar-voin-2

Оригинално изображение https://wall.alphacoders.com/big.php?i=142050

Заключение – Ролята на Шаманите и Духовната Сила Кут в Българската Държавност

Задачата на тенгрианските шамани и най-вече на духовните водачи от най-висок ранг – кам-бика (върховна магьосница) и кам-колобър (водач на духовния съвет) – е не само да опазват душите на хората, но и да съхраняват духа на целия народ. Тяхната роля става още по-значима в момента на смъртта, когато те трябва да насочат душата към Небето, при Тангра, и да предотвратят падението ѝ в непристойно за българите място. 

Тази функция е значително по-сложна от ролята на съвременното духовенство, което не само че не познава, но често и отхвърля древното знание за силите на Отвъдното. Работата с човешката душа изисква постоянна грижа както в земния живот, така и след смъртта. Кам-колобрите, колобрите, кам-биките и останалите духовни водачи на древните българи имат способността да виждат душите както в телата им, така и след тяхното напускане. Те не губят този взор, защото съзнанието им действа едновременно в трите свята – Горен, Долен и Среден.

(94) Харесвало й на Аймак да бъде кам-бика –
и не искала да се омъжва;
живеела в имението на баща си Чъбък
и се занимавала с магия.

(82) Онези, които срещали
добрия поглед
на сивите й очи –
завинаги изгубвали покой…

Поради произхода и уменията си духовните водачи играят ключова роля в структурата на държавното управление, като притежават правото да привеждат в изпълнение смъртно наказание над върховния владетел. В историята на българската държавност има многобройни случаи на внезапна смяна на управляващата династия или мистериозната гибел на български владетели. Според тенгрианската традиция всяка проява на лична, държавна, икономическа или политическа слабост сред управляващите означава загуба на Кут за целия народ. В такива случаи върховният владетел е подлаган на безкръвно жертвоприношение – обесване.

Тази практика е прекъсната с приемането на християнството като официална религия на България. Чрез държавна измяна и с помощта на ромейски войски българското духовенство е физически унищожено, а държавната структура е трансформирана по римско-византийски модел.

Студия на Йордан Стайков

Редактирано от Стоян Чочов за pazimestata.com

Оригинален текст: https://www.voininatangra.org/modules/xfsection/article.php?articleid=648

Ползване на Изкуствен Интелект: Chat GPT, DeepSeek

Текст на Сказание за Чулман, VII-ма Песен, преведен на български език

Препратки към Верски и Митологични Системи, които кореспондират с Тенгрианството

Връзка 1: Шаманизъм – https://chitanka.info/text/8165-shamanizym/18#textstart

Връзка 2: Шах-Наме https://chitanka.info/text/37861/37#textstart

Връзка 3: Книга на мъртвите https://chitanka.info/text/25-kniga-na-myrtvite-na-drevnite-egiptjani/2#textstart

Връзка 4: Митът за Психея и Ерос (текст и видео): https://www.youtube.com/watch?v=AdOrJVgIv94 

Връзка 5: Библия – Нов Завет https://chitanka.info/text/2256/2#textstart

Книги за българската история и археология

Кубан Боян – Чулман толгау – Огледало – 2009 г. 

Петър Добрев – Сага за древните българи (Прародина и странствания) – Кама – 2005 г.

Рудолф Куцли. По следите на богомилите. Изкуство, история, символи. – Оргон – 2012 г.

История на България – БАН – 1981 г.

 

По-подробно за енергията Кут - Към Втора Част на статията за духовната енергия на човека, според българските предания. (предстои)